T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI AFYONKARAHİSAR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

AFYONKARAHİSAR 3. TURİZM ŞÛRASI’NA KATILIYOR.

Türkiye’nin uluslararası rekabet ortamında imajını ve marka değerini yükseltmek, ilgili çalışmaları ve görüşleri ele almak üzere düzenlenecek 3. Turizm Şûrası, 1-3 Kasım 2017 tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirilecektir. Afyonkarahisar adına 3. Turizm Şûrası’na İl Kültür ve Turizm Müdür V. Mehmet TANIR, konaklama tesislerinin sahipleri, yöneticileri, Afyon Kocatepe Üniversitesi, TÜRSAB Dumlupınar Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanlığı katılım sağlayacaktır.

Turizm meslek örgütleri, sivil toplum kuruluşları, sektör temsilcileri, kamu kurum ve kuruluşları ile akademik camianın katılacağı Şûra’da, sektörün mevcut durumu değerlendirilmesi, uygulama prensiplerinin güncellenmesi ve sektörün uzun vadeli, sağlıklı gelişimini sağlamak üzere ulusal bir turizm politikasının oluşturulabilmesi hedefleniyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığınca İlki 1998, ikincisi 2002 yıllarında yapılan, üçüncüsü ise 1-3 Kasım tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirilecek Şûra'nın ön hazırlık toplantıları ve raporları tamamlandı.

Türkiye’nin uluslararası rekabet ortamında imajını ve marka değerini yükseltmek,  ilgili çalışmaları ve görüşleri ele almak amacıyla hazırlanan Şûra, Türkiye’nin turizm alanında 2023 hedeflerine ulaşması yolundaki vizyonunu da ortaya koyacak.

Türkiye’nin, turizm potansiyelini daha da geliştirerek etkin ve doğru şekilde kullanmasının hedeflendiği Şûra'nın hazırlıkları için bin 400 saatlik mesai harcandı. 

Gastronomiden turizm eğitimine kadar birçok konunun değerlendirileceği Şûra için, aralarında sektör temsilcileri, akademisyenler ve konuyla ilgili uzmanların bulunduğu 325 üyeden, 13 farklı komisyon oluşturuldu. 

Öneri ve destekleriyle sektör temsilcilerinin yüzde 90’ının katkı sağladığı Şûra'nın hazırlık çalışmaları boyunca komisyon üyelerince toplamda 750 sayfalık öneri metni, 150 sayfalık çalışma raporu hazırlandı, 170 tebliğ başvurusu yapıldı.

Doğal, kültürel güzelliklerle dünyanın sayılı destinasyonlarından biri olan Türkiye’nin, turizm potansiyelini daha da geliştirerek, etkin ve doğru şekilde kullanmasının sağlanacağı 3. Turizm Şûrası’nın hazırlık çalışmalarında bugüne kadar birçok konu başlığı ele alındı.

Çevreye duyarlı, dünya gerçekleri ile uyumlu, turizm sektörünün taleplerini cevaplandırabilecek sürdürülebilir turizm politikalarının tartışılması ile turizm sektöründeki yeni trendleri yakalayacak geleceğe yönelik öngörü ve politikaların değerlendirilebilmesi için 3. Turizm Şûrası kapsamında 13 Komisyon oluşturulmuştur:

 

1-Turizm Politikaları

2-Turizmde Örgütlenme ve Destinasyon Yönetimi

3-Turizmde Ürün Çeşitliliği ve Sürdürülebilirlik

4-Çevre-Planlama-Altyapı

5-Yatırım-Teşvik-Finansman

6-Konaklama Sektörü

7-Seyahat Acentacılığı ve Ulaşım

8-Tanıtma ve Pazarlama

9-Dijital Turizm ve İnovasyon

10-Turizm Eğitimi, İstihdamı ve Turist Rehberliği

11-Yerel Yönetimler ve Turizm

12-İç Turizm

13-Gastronomi Turizmi