T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI AFYONKARAHİSAR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 95. Yıldönümü Afyonkarahisar’da da Coşku İçerisinde Kutlandı.


30 Ağustos Zafer Bayramı Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın Bak ile Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun katıldığı tören Başkomutanlık Meydan Savaşı'nın kazanıldığı Kütahya Zafertepe'de kutlandı.

30 Ağustos 1922’de Türk ordularının kesin zaferi ile sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin 95. Yıldönümü ve Zafer Bayramı her yıl olduğu gibi Afyonkarahisar ve Kütahya Valiliklerinin ortaklaşa düzenlediği törenlerle Zafertepe Anıtı’nda kutlandı.

İki ilin Milletvekillerinin ve protokol üyelerinin hazır bulunduğu Zafer Anıtı'ndaki törenler, Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın Bak, Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Vali Mustafa Tutulmaz, Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayır, Afyonkarahisar İkmal ve Garnizon Komutanı Tuğg. Özdemir Şan, Kütahya Hava Er Eğt. Tugay ve Garnizon Komutanı Hv. P. Tuğg. Bülent Tatkan, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu tarafından anıta çelenklerin sunulmasıyla başladı.

Zafertepe Anıtı’na çelenklerin sunulması ile başlayan törende saygı duruşunda bulunulduktan sonra İstiklal Marşı ile bayrağın göndere çekilmesinin ardından Hava Er Eğt. Tugay ve Garnizon Kom. Hv. P. Tuğg. Bülent Tatkan'ın konuşmasından sonra bir subay araziyi tanıtıp harekâtı anlattı.

Zafertepe Anıtı’ndaki törenlerin tamamlanmasının ardından Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın Bak, Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Vali Mustafa Tutulmaz, Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayır ve beraberindekiler Kurtuluş Savaşı Müzesi, Türk Silahlı Kuvvetlerini Tanıtım Standı ve Fotoğraf Sergisini incelemelerinin ardından mehteran takımı eşliğinde tören alanına geçtiler.

Buradaki kutlamalara Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın Bak, Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayır, Hava Er Eğt. Tugay ve Garnizon Kom. Hv. P. Tuğg. Bülent Tatkan ve Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu'nun tören birliklerini denetlemesi ve halkın bayramını kutlamasıyla başlandı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasından sonra sırasıyla Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Başkanı Ahmet Asım Okat, Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayır, Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ve Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın Bak birer konuşma yaptılar.

Tören Zafer Haftası Etkinlikler kapsamında düzenlenen spor müsabakalarında bayanlar ve erkekler kategorisinde dereceye giren sporculara her iki Bakan tarafından madalyalarının verilmesiyle devam etti.

Ödül takdim töreninin ardından şiirlerin okunması ve akabinde kahramanlık türküleri söylendi. 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları halk oyunları ekiplerinin gösterisi büyük alkış alırken Zafer Tepesindeki program tören birliklerin geçişi ile sona erdi.

DSC_0066.JPG

DSC_0068.JPG
DSC_0215.JPG
DSC_0219.JPG
DSC_0250.JPG
DSC_0254.JPG
DSC_0299.JPG
DSC_0312.JPG
DSC_0322.JPG
DSC_0339.JPG
DSC_0349.JPG
DSC_0376.JPG
DSC_0380.JPG
DSC_0422.JPG
DSC_0453.JPG
DSC_0462.JPG
DSC_0476.JPG