T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI AFYONKARAHİSAR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

MEHMET TANIR : AFYONKARAHİSAR TURİZMİNİ GELİŞTİRMEDE YENİ BİR YAKLAŞIM UYGULUYORUZ “ Destinasyon Yönetim Organizasyonu”


 

İl Kültür ve Turizm Müdür V. Mehmet TANIR :” Afyonkarahisar turizminde yeni bir destinasyon yönetim organizasyonu oluşturuyoruz. Turizmi İlimizin ekonomisi açısından önemli bir sektör olarak değerlendiriyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığımız uzman ekibi ve Müdürlüğümüz personelleri ile birlikte Valimiz Mustafa TUTULMAZ’ın himayelerinde  7-13 Ağustos 2017 tarihlerinde destinasyon çalışması yapacağız. Bu kapsamda tüm turizm sektörü görüş ve önerilerini almaya açığız. Uzman ekip bir program dahilinde ilimizin kültürel ve turistik değerlerini inceleyecek, ayrıca turizmle ilgili tüm tarafların görüşlerini alacağız.” dedi.

Destinasyon çalışmasının ilk gününde Müdürlüğümüz yetkilileri ile beraber Valimiz Mustafa TUTULMAZ ziyaret edildi. İlimizde bir hafta sürecek bu çalışma hakkında Sayın Valimiz bilgilendirildi ve turizm potansiyelimiz konusunda değerli görüşleri alındı. Ardından Belediye Başkanı Burhanettin ÇOBAN’a bir ziyaret gerçekleştirildi. Ekip daha sonra TÜRSAB Dumlupınar Bölgesel Yürütme Kurulu’na giderek birliğe bağlı acenta yetkilileri ile bir toplantı yaptı. İlk gün çalışmaları Millet Hamamı ziyareti ve kentsel sitte bulunan konakların gezilmesi ile devam etti. 

Destinasyon; turistler için cazip kabul edilecek farklı doğal çekicilikleri ve özellikleri barındıran yerlerdir. Bir turizm destinasyonunun çekiciliğini arttırabilmek için turizm destinasyonunun iyi bir şekilde yönetilmesi ve destinasyonun pazarlanması gerekmektedir. Bir bölgenin turistik olabilmesi için; konaklama, yeme-içme, ulaşım, ören yeri vb. eğlence ve dinlenme olanaklarının olması çok önemlidir.

Büyümeyi pozitif yönde etkileyen, cari açığı düşürmede ve istihdam arttırılmasında ülkemiz şartlarında çok büyük katkıları olan turizm sektörünü desteklemek adına kamu-özel sektör işbirliğini güçlendirmenin yol, imkan ve yöntemlerinin araştırılacağı bu alan çalışmasını Bakanlığımız İl Kültür ve Turizm Müdürlüklerimizle işbirliği içerisinde planlamaktadır.

Destinasyon alan çalışmasıyla Afyonkarahisar’ın bölgesel, ulusal ve uluslararası anlamda turizm pazarlama stratejisinin belirlenmesi ve bu planın bir bütün halinde uygulanması, bölgesel değerlerin ön plana çıkarılarak bir marka şehir imajı oluşturulması hedefleniyor. Bakanlığın turizm potansiyeli olan bölgeleri yerinde inceleyerek tanıtım stratejilerine karar verdiği destinasyon çalışmasında, sektörle işbirliği içerisinde hareket ediliyor.

Afyonkarahisar Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün öncülüğünde, Kültür ve Turizm Bakanlığı uzmanlarından oluşan ekiple, 7- 13 Ağustos tarihlerinde İlimizde gerçekleştirilecek bu destinasyon çalışmasında, Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan program dahilinde İlimiz Merkez ve İlçelerindeki mevcut turizm potansiyelimizin geliştirilmesine yönelik, kültürel ve turistik değerlerimizde alan çalışması yapılacaktır.

  • DSC_0016.JPG
 
  • DSC_0068.JPG
 
  • DSC_0094.JPG
 
  • DSC_0131.JPG
 
  • DSC_0136.JPG
 
  • DSC_0220.JPG
 
  • DSC_0229.JPG
 
  • DSC_0239.JPG
 
  • DSC_0256.JPG