T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI AFYONKARAHİSAR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Mehmet TANIR: 2023 Hedefini Gerçekleştirme Sorumluluğunun Bilincindeyiz.

KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜR V. MEHMET TANIR'IN TERMAL VE ÇAMUR FESTİVALİ AÇILIŞ PROGRAMINDAKİ KONUŞMASI 

            Sayın Bakanım, Sayın Valim, Sayın Milletvekilleri, protokolün çok değerli üyeleri, turizm sektörünün temsilcileri,  çok değerli basın mensupları Termal ve Çamur Zirvesine hoş geldiniz.

Sayın Bakanım, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 1-3 Kasım 2017 tarihlerinde gerçekleştirdiği 3. Turizm Şurası ile turizm alanında Türkiye'de yeni bir yol haritası belirleme açısından önemli bir adım atılmıştır. Bakanımızın Sayın Numan Kurtulmuş şura çalışmalarında aşağıdaki sonuçların çıkarılabileceğini ifade etmiştir:

1. Stratejik plan yapmaya ihtiyaç olduğu,

2. Turizmde Koordinasyona ihtiyaç olduğu,

3. Yasal düzenlemeler ve yeni bir turizm yasası hazırlamaya ihtiyaç olduğu,

4. Hedeflere odaklanmak gerektiği, ( Türkiye iddiaları olan bir ülke, bölgesinde ve dünyada bir güç, her alanda 2023 hedefi 50 milyon turist 50 milyar dolar elde etmeyi hedeflemektir.)

5.Teşvikleri yeniden güncellemek gerektiği.

Bakanımız Prof. Dr. Numan KURTULMUŞ önderliğinde Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın

1. Pazar çeşitlendirmek,

 2.Ürün çeşitlendirmek,

 3. Türkiye’nin algısını pozitif hale getirmek, Türkiye markasını pazarlamak, Türkiye’yi daha iyi tanıtmak hedefleridir.

Biz de Kültür ve Turizm Bakanlığımızın taşra teşkilatı olarak Bakanlarımızın Milletvekillerimizin ve Sayın Valimizin uhdesinde çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bu kapsamda 2023'te 50 milyon turist ve 50 milyar dolar gelir sağlamayı gerçekleştirme yolunda Afyonkarahisar olarak üzerimize düşeni yapmamız gerektiği bilincinde hareket ediyoruz.

İlimizle ilgili kısa bir karşılaştırma yapmak istiyorum.

 • İlimizde 2002 yılında Belediye ve Turizm İşletme Belgeli Konaklama Tesisi sayısı 30  iken ; 2017 Yılında tesis sayısı 136 olmuştur.
 • İlimizdeki konaklama tesisleri yatak kapasitesi 2002 yılında 4938 iken 2017 yılında 23752 ulaşmıştır.

Bakanlığımız hedefleri doğrultusunda gerçekleştirdiğimiz bazı çalışmaları sizlerle paylaşmak istiyorum:

 • Müdürlüğümüz WEB sayfasını geliştirmek için çalışmalarımız sürdürülmektedir.
 • Termalturizm temalı tanıtım filmi hazırladık.
 • Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından sürdürülen destinasyon yönetim çalışması kapsamında İlimiz pilot olarak seçilmiş olup, 7-13 Ağustos 2017 tarihlerinde çalışmalar yapılmıştır.
 • Bakanlığımız destekleri ile Finlandiyalı bloggerları ilimize getirerek ilimizin tanıtımını yaptık.
 • İlimizde faaliyet gösteren konaklama ve yeme-içme işletmelerinde çalışan personele yönelik olarak ön büro, kat hizmetleri, yiyecek ve içecek servisi, yiyecek üretimi, yöneticileri eğitici olarak yetiştirme kursu 971 sektör çalışanına eğitim ve belgelendirme hizmeti sunulmuştur.
 • Valiliğimiz koordinatörlüğünde Müdürlüğümüz 2017 yılı içerisinde 10 adetturizm fuarına Afyonkarahisar’ı temsilen katılım sağlanmıştır. Yıl sonuna kadar Aralık ayı içerisinde katılım sağlanacak Konya Şeb-i Aruz Etkinlikleri ve İzmir-Travel Turkey fuarları ile toplamda 12 fuar olacaktır.
 • Kültür ve Turizm Bakanlığımızdan Termal Turizm merkezlerimizdeki termal su dağıtım şebekeleri ve altyapı çalışmaları için toplam, 69.850.000,00 TL ödenek gelmiştir. Uygulaması devam etmektedir.
 • Sokak sağlıklaştırması,16.03.2017 tarihinde Yüklenici firmaya yer teslimi yapılarak restorasyon çalışmalarına proje kapsamında 3 aks üzerinde toplam 41 adet imar adası içerisinde 185 adet imar parseli içerisinde, 28 evin restorasyonu bitirilmiş, 21 ev devam etmektedir. Bu yıl sonuna kadar 49 evin restorasyonunun bitirilmesi hedeflenmekte olup, çalışmalar 2019 yıl sonuna kadar devam edecektir.
 • Yeni müze inşatı

Toplam kapalı alan : 25485 m2 olan Yeni Müze Kompleksinin,

Fiziki gerçekleşme : %10

 • Proje bedeli 30.300 milyon TL. olan Afyonkarahisar Yeni Müze Kompleksi İnşaatı, 06.06.2017 tarihinde işin ihalesi yapılmıştır. Şubat 2019 ayı içerisinde tamamlanarak hizmete açılması planlanmaktadır.

2018 yılında turizm alanında önemsediğimiz iki konuda çalışmayı planlıyoruz.

Bakanımız Sayın Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’un tespitleri ve talimatı ile Turizm Çalıştayı ve talebimiz üzerine Bakanlığımızdan ödeneği gelmiş olan Turizm Master planı hazırlamayı planlıyoruz.

Bakanlığımızın Gençdes programının olduğu bir zamanda organizatörümüz Taha Yasin Eskici bize geldiğinde kendi projesi bizimde planladığımız termal ve çamur festivali ile örtüşmesinden dolayı kendini destekledik. Genç kardeşlerimizin önünü açmak istedik. Kendi çabaları ve Milletvekillerimizin desteği ile Başbakanlıktan destek aldı, kendilerini kutluyorum.

Başarının devlet ve özel sektör işbirliği ile gerçekleştireceğini inanıyoruz.

Termal ve Çamur Zirvesi'nin iki önemli çıktı olmasını bekliyoruz: İlki, turizmi alanında yurtdışı bağlantılı çalışan seyahat acentaı temsilcileriyle Afyonkarahisar'da bulunan otel yöneticilerinin birebir görüşmelerinin gerçekleştirilmesi ve ilimizin gezdirilmesi ;  ikincisi ise Termal ve Çamurla Festivali ile Afyonkarahisar adının daha çok duyurulması.

Türkiye’nin 2023, 2053 ve 2071 hedeflerini Afyonkarahisar olarak gerçekleştirme temennisi ile bu zirvenin hayırlara vesile olması temennisi ile hepinizi saygıyla selamlıyorum.
 

 • 15.jpg
  
 • DSC_0197.JPG
  
 • DSC_0188.JPG
  
 • DSC_0187.JPG
 • DSC_0185.JPG
  
 • DSC_0182.JPG