T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI AFYONKARAHİSAR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

TURİZM SEKTÖRÜNDE ÇALIŞANLARIN İŞBAŞI EĞİTİM KURSU BELGE TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

 

       Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından Afyonkarahisar Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü koordinesinde İlimizde faaliyet gösteren konaklama, yeme, içme işletmelerinde çalışan personele yönelik olarak Mayıs, Haziran, Eylül 2017 dönemlerinde düzenlenen ‘İşbaşı Eğitim Kursları’ ile ‘Kişisel Gelişim Semineri’ belge töreni Vali Mustafa TUTULMAZ, Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Okan İBİŞ ve İl Kültür ve Turizm Müdür V. Mehmet TANIR’ın katılımı ile yapıldı.

       İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü koordinasyonunda yapılan ‘İşbaşı Eğitim Kursları’ ile ‘Kişisel Gelişim Semineri’  belge törenine Vali Mustafa TUTULMAZ’ın yanı sıra Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Okan İBİŞ, İl Müdürleri ve kursiyerler katıldı.

       Kültür ve Turizm Bakanlığı Mahalli Sanatçısı Ömer YARŞİ’nin türküleri ile  başlayan  ‘‘İşbaşı Eğitim Kursları’ ile ‘Kişisel Gelişim Semineri’ belge töreninde konuşma yapan Vali Mustafa TUTULMAZ; “Turizm, ülkemiz için önemli bir alandır. Son yıllarda ülkemiz her alandan kuşatılmasın ve ekonomide zaman zaman sıkıntılar var havası yaratılmaya çalışılmasına rağmen ülkemizin ekonomisi her gün daha iyiye gidiyorsa bunun en önemli sebeplerinden birisi de bacasız fabrika dediğimiz turizm sektörüdür. Turizm sektörü daha çok kişiye iş imkanı sağlamakta ve işsizliğin azaltılmasında önemli bir rol oynuyor. Ayrıca kendi vatandaşlarımızın da eğlenmeleri ve dinlenmeleri, çalışma hayatına huzur içerisinde ulaşabilmeleri açısından da turizme ihtiyaç vardır.” dedi.

       İlimiz açısından en önemli gelir kaynaklarından birinin de Termal Turizm olduğunu belirten Vali Tutulmaz “Biz bu nedenle ilimiz için Türkiye'nin Termal Başkenti ifadesini kullanmaktayız. Bu anlamda hem yatak kapasitemiz, hem de bugüne kadar termal turizm tesislerimize gelen ziyaretçi sayısı bizim bu tanımlamamızı da destekler niteliktedir. Şu anda işsizlik açısından baktığımızda da işsizliğin en az olduğu 5 ilden biriyiz. Yani bu da çok güzel bir göstergedir. Eğer turizm bu kadar aktif olmasaydı burada işsizlikte daha üst rakamlarda olurduk. Ortalama bir beş yıldızlı otel üç yüzün üzerinde kişiyle hizmet veriyor. Yani bu çok önemli bir istihdam imkanıdır.” dedi.

       İlimizin 24.000 yatak kapasitesi bulunduğunun altını çizen Vali Mustafa TUTULMAZ “İnsanların buraya gelmesi demek Afyonkarahisar'ın ekonomisine önemli bir katkı sağlamak demektir. Bir taraftan da yeni iş alanlarının ortaya çıkmasına vesile olmak demektir. Turizmin en büyük özelliği ya da reklamın en büyük görüntüsü bugüne kadar edindiğim tecrübe ve bildiğim kadarıyla memnun ayrılan kişidir. En büyük reklam budur. Buraya gelip de buradan memnun bir şekilde ayrıldıysa en büyük reklam odur. Afyonkarahisar tarihi, kültürü ve diğer zenginlikleriyle ve coğrafi konumu itibariyle gelişmeye ve önümüzdeki 10 yıllarda Türkiye'de kendinden bahsettirmeye çok yakın bir ilimizdir. Bu potansiyel burada vardır. Bu potansiyeli sizlerle beraber biz yöneticilerin de desteğiyle inşallah daha da aktif hale getiririz diyorum. Tekrar katıldığınız için hepinize teşekkür ediyorum. Bu sertifikalarla inşallah iyi iş sahibi olursunuz ve işinde iyi olanlar daha bir üst göreve çıkar diyorum. Hepinizi Allah'a emanet ediyorum Allah yardımcınız olsun” dedi.

       Programın sonunda ‘İşbaşı Eğitim Kursları’ ile ‘Kişisel Gelişim Semineri’ne katılan kursiyerlere belgeleri Vali Mustafa TUTULMAZ ve protokol üyeleri tarafından verildi.  

 

 

        
  • DSC_0249.JPG
 
  • DSC_0241.JPG
 
  • DSC_0235.JPG
 
  • DSC_0202.JPG
 
  • DSC_0225.JPG
 
  • DSC_0206.JPG
 
  • DSC_0272.JPG
 
  • DSC_0245.JPG
 
  • DSC_0267.JPG