T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI AFYONKARAHİSAR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

17. Afyonkarahisar Caz Festivali Başladı.

İL MÜDÜRÜMÜZ MEHMET TANIR’IN AFYONKARAHİSAR CAZ  FESTİVALİ KONUŞMASI

Müziğin dili evrenseldir.

Caz, 1900'lerin başında ilk kez ABD'nin güney eyaletlerinde, gelişmeye başlamış bir müzik türüdür.  Amerika’daki Afrika kökenli siyahilerle özdeşleşmiş, bestelenmiş eserler üzerine doğaçlama yaparak, armonik yapısı değiştirilerek yapılan özgün bir müzik türüdür. Caz birkaç müzik türünün biraraya gelmesiyle oluşmuştur.Amerika’nın klasik müziği olarak da adlandırılan caz zamanla dünyaya yayılmaya başlamıştır.

Caz müziği, mavi notalar, senkop, swing, çoklu ritim, atışma, ve doğaçlama tekniklerini kullanır; Afrikalı-Amerikalı ve Batı müziği tekniklerinin harmanlanmasıdır. Caz belki de düzensizlik içinde ahenktir.

 “Afyonkarahisar Caz Festivali” bu yıl 17'nci kez 20-26 Mayıs tarihlerinde gerçekleşecektir. Genel Sanat Yönetmenliğini Hüseyin Başkadem’in üstlendiği festivale her yıl olduğu gibi bu yıl da Afyonkarahisar Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Afyonkarahisar Belediyesi tarafından maddi ve teknik her türlü destek verilmektedir. Festivalin sekretarya hizmetleri İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olup, İl Milli Eğitim Müdürlüğü de okul etkinliklerinin gerçekleştirilmesinde destek vermektedir.

Anadolu’nun ilk ve tek caz festivali olma özelliğini taşıyan “17. Afyonkarahisar Caz Festivali”,  programı gündüzleri İlimizdeki birkaç okulda öğrencilere ; akşamları da NG Güral Termal Otel’de yerli ve yabancı sanatçıların verecekleri halka yönelik ücretsiz caz konserleri gerçekleştirecektir.

Diğer Etkinlikler

*Aykut Uslutekin'in 20-26 Mayıs tarihleri arasında Ali Çetinkaya Tren Garında “Caz Fotoğrafları” sergisi ; NG Güral Termal Otel Lobi Salonunda, Nadir Ege’nin “Yüz Yıl Önce Yüz Yıl Sonra İstanbul” fotoğraf sergisi yer alacaktır.

22-25 Mayıs tarihleri arasında öğrencilere müzik etkinliği yapılacak Okullar:

Ayşegül Arsoy İlköğretim Okulu

Dumlupınar Bilim Sanat Merkezi

Çayırbağ İlköğretim Okulu

Sinanpaşa Atatürk İlköğretim Okulu

Sayın Valimiz Aziz Yıldırım’ın himayelerinde gerçekleşen 17. Afyonkarahisar caz festivali için Sayın Valimiz Aziz Yıldırım’a şükranlarımı sunuyorum.

Önemli destek ve sponsorlukları için Belediye Başkanımız Burhanettin Çoban’a,

Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın’a,

NG Afyon adına Nafi Güral’a ve tüm sponsorlara ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü olarak biz  müziği ve sanatsal etkinlikleri desteklemeye devam edeceğiz.

Hüseyin Başkadem’e bir Afyonkarahisarlı sanat aşığı olarak bütün organizasyonu sırtlandığı için teşekkür ederim. Sanatçılarımıza Afyonkarahisar’da Caz festivalimize gelerek sağladığı katkıdan dolayı teşekkür ediyorum.

Değerli sanatseverleri saygıyla selamlıyorum.

 • DSC_0009.JPG
 • DSC_0026.JPG
 • DSC_0033.JPG
 • DSC_0014.JPG
 • DSC_0038.JPG
 • DSC_0059.JPG
 • DSC_0084.JPG
 • DSC_0097.JPG
 • DSC_0122.JPG
 • DSC_0115.JPG
 • DSC_0129.JPG