T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI AFYONKARAHİSAR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

16. AFYONKARAHİSAR KLASİK MÜZİK FESTİVALİ BAŞLADI.

         

İl Kültür ve Turizm Müdürümüz Mehmet TANIR “Müzik çevremizle, kendi iç dünyamızla olan ahengi yansıttır. Doğadaki sesler, nefesli, vurmalı, telli sazlarla ve sanatçının yeteneği ile anlam kazanır.

Bazen seviniriz, bazen üzüntümüzü müziğe yansıtırız.

Bugün burada gerçekleştirilen 16. Klasik Müzik Festivali hem müziğin dünyamızdaki yansımalarını görme fırsatı verecek, hem de  Afyonkarahisar’ın katkı sağlayacaktır.

Bu festivali Kültür ve Turizm Bakanlığımız, Valiliğimiz İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Afyonkarahisar Belediyemiz ve birçok sponsor destekliyor.

16. Klasik Müzik Festivali’nin gerçekleştirilmesinde emeği olan herkesi kutluyorum” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Afyonkarahisar Belediyesi ve NG Afyon’un katkılarıyla bu yıl 16. sı düzenlenen Klasik Müzik Festivali başladı. Güral Termal Otel’de düzenlenen açılışa Afyonkarahisar Valisi Aziz Yıldırım, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır, festivale destek veren sponsor firma yetkilileri, işadamları ve çok sayıda sanatsever katıldı.

         Festivalin açılış konuşmasını yapan Sanat Yönetmeni Hüseyin Başkadem, Klasik Müzik Festivali’ni Afyonkarahisar’da 16.’sını düzenlemekten duyduğu memnuniyeti ifade etti. Festivale destek olan Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’ya, Vali Aziz Yıldırım’a,  Belediye Başkanı Burhanettin Çoban’a, İşadamı Nafi Güral’a, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüze ve tüm firmalara ayrıca teşekkürlerini sunan Başkadem, Afyonkarahisar’a sanatın gelişmesi adına gösterdikleri çabanın artarak devam edeceğini bildirdi.  Belediye Başkanı Burhanettin Çoban ise böylesi uluslar arası organizasyona destek olmaktan büyük memnuniyet duyduklarını ifade ederek Afyonkarahisar gibi bir Anadolu şehrinde Klasik Müzik Festivali’nin16 yıldır ara vermeden istikrarla devam etmesinin büyük bir başarı örneği olduğunu söyledi.

        Afyonkarahisar Valisi Aziz Yıldırım ise Afyonkarahisar’da böylesi bir organizasyonu gerçekleştirmenin yüksek bir başarıyı da beraberinde getirdiğini söyledi. Vali Yıldırım; “Böyle bir Anadolu şehrinde 16 yıldan bu tarafa devam eden festivali yapabilmek oldukça yüksek bir başarıyı gerektiriyor. Klasik Müzik kültürü bizim kültürümüzü çok sonraları belki zenginleştirdi. Müzik dediğimizde mutlaka evrensel anlamda bir takım konular var, evrensel anlamda bir takım tınlar var. Müzik evrenseldir kuralı,  klasik müzik için de geçerli.  Müzik zevkinin gelişmesinde oldukça faydalı olduğunu düşündüğümüz klasik müzik, kültürümüze yeni katkılarda bulunuyor. Belki Anadolu topraklarından doğmadı Klasik Müzik ama Anadolu topraklarında yetişen siz değerli insanlar bu kültüre sahip çıktı ve bugün Afyonkarahisar gibi Anadolu şehrinde bile 16.’sı yapılabiliyor. Bu anlamda gayret gösteren Hüseyin Bey’i ve dünyanın dört bir tarafından gelen değerli sanatçılarımızı ve ortaya koyacakları müziklerde, bestelerde ve bu besteleri yapanları sizlerin huzurunda tebrik ediyorum” diye konuştu.

                 Açılış konuşmalarından sonra Prag’ın önemli müzisyenlerinden David Danel ve İvan Siller’in konseriyle başlayan konser büyük bir ilgiyle izlendi. Konser sonunda Vali Aziz Yıldırım, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban  konuk sanatçılara teşekkür ederek çiçek takdim etti. Konserin ardından Nadir Ede tarafından hazırlanan “Yüzyıl önce, yüzyıl sonra İstanbul” fotoğraf sergisi gezildi.9 067.jpg
9 098.jpg
1K.jpg
2K.jpg
3K.jpg
4K.jpg
5k.jpg
6k.jpg