T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI AFYONKARAHİSAR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Afyonkarahisar, Hestorex 'Dünya Sağlık, Spor Turizmi Kongresi ve Fuarı’nda

       

       

                     Dünyada ilk düzenlenen, 6 kıta ve 150 ülkeden 2 bine yakın sektör temsilcisinin yer aldığı, dünyada ve Türkiye'de sağlık ve spor turizminin tartışılacağı Hestourex Fuarı’nın açılışına Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Türkiye Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı Emin Çakmak’ın yanı sıra çok sayıda davetli katıldı. Dışişleri Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığının düzenlediği, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı ve Kalkınma Bakanlığının desteklediği 'Dünya Sağlık, Spor Turizmi Kongresi ve Fuarı (Hestorex),  Antalya Expo Center'da 6 -9 Nisan tarihlerinde ziyaretçilerini ağırlayacak.

Dışişleri Bakanı Mevlüt ÇAVUŞOĞLU fuarın açılışında yaptığı konuşmada, “Türkiye’ye gelen turist açısından dünyada 7. yiz. Ülkemize 20 şehir hastanesi kazandırdık. Atçılık, bisikletçilik, Anfaş’a benzer kongre merkezi kuruyoruz. Antalya’ya 3.havaalanı yapıyoruz. Bu fuardan  10 milyarlık karşılıklı anlaşma, uzun vadede 50 milyarlık bağlantı , 40 bin ikili iş görüşmesi bekliyoruz. Türkiye dünyada küresel güç olacak, gücünü barıştan yana kullanacak” dedi.

                Sayın Valimiz Aziz YILDIRIM’ın koordinatörlüğünde Afyonkarahisar Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Zafer Kalkınma Ajansı’nın hazırladığı stantla yerini aldı. İl Kültür ve Turizm Müdür V. Mehmet TANIR, Zafer Kalkınma Ajansı Afyonkarahisar Sorumlusu Ali CEYLAN, AKÜ Rektörü Mustafa SOLAK, Korel Otel Genel Müdürü Ümit UYSAL, İkbal Otel Genel Müdürü Ali GÜMÜŞHAN, Budan Otel genel Müdürü Vahap KAYADAN, Akrones Otel Genel Müdürü Hamit TOPALOĞLU ve Genel Müdür Yardımcısı Funda ÖZBAY, NG Güral Otel ve Oruçoğlu Otel temsilcileri  Afyonkarahisar’ı tarihi ve turistik değerleriyle en iyi şekilde tanıttılar.

                    Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Afyonkarahisar standını ziyaret ettiler. İl Kültür ve Turizm Müdürü TANIR Bakan ÇAVUŞOĞLU’na Afyonkarahisar Valiliği adına 1930’lu yıllarda Afyonkarahisar fotoğrafını hediye etti.

                    Kültür ve turizm potansiyeli açısından önemli bir destinasyon olma özelliği taşıyan ve Antalya’da yapılan Hestourex Dünya Sağlık, Spor Turizmi Kongresi ve Fuarı’nın bölge ve ülke turizminin tanıtımına katkı sağlaması bekleniyor. 7 Nisan Cuma günü yapılacak kongrede 150 ülkeden 4000 alım heyeti, 200’den fazla bildiri yer alacak; göç ve sağlık turizmi, sağlık turizminde ülkemizin geldiği seviye,  anne ve çocuk sağlığı üzerinde durulacak.  Hestourex ile Türkiye ve bölge sektör temsilcilerine alternatif pazarlar oluşturulması hedeflenirken, ülke genelinde turizmde alternatifler yaratarak sezonu 12 aya yaymanın hesapları yapılıyor.


                      

  • DSC_01550.jpg
            
  • DSC_0191.JPG
           
  • DSC_0220.JPG
           
  • DSC_0233.JPG