T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI AFYONKARAHİSAR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

"GENÇDES Projesi 2017 yılında 53,6 milyon lira ödenek ile devam edecek.            

GENÇDES 53,6 MİLYON ÖDENEKLE DEVAM EDİYOR

Başbakan Binali Yıldırım:  "Taşa, toprağa yaptığınız yatırımın ömrü sınırlı ama insana, gençlere yaptığınız yatırımın nesilden nesle devam edecek ömrü var"

Kültür ve Turizm Bakanı Avcı: "GENÇDES Projesi 2017 yılında 53,6 milyon lira ödenek ile devam edecek" 

Bakan Nabi Avcı: "2017 yılı başvuruları iki dönem olarak alınacak. Başvuru tarihleri Kültür ve Turizm Bakanlığı web sitesi üzerinden duyurulacak"

‘’GENÇDES 2017 Projesi" tanıtım lansmanı, Çankaya Köşkü'nde Başbakan Binali Yıldırım ile Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’nın katılımıyla gerçekleştirildi.

Başbakan Yıldırım, burada yaptığı konuşmada, insana, gençlere yapılan yatırımın nesilden nesle devam ettiğini vurguladı.

Kültür ve Turizm Bakanlığının gençlere yönelik desteklerinin süreceğini vurgulayan Başbakan  Yıldırım, "Hocam, kültür ve sanatla uğraş, dünya işleriyle uğraşma. Kültür, sanat, maneviyat, ruh. Açık konuşayım, ben mühendisim, rakamlarla, projelerle uğraşırım. Köprüydü, tüneldi, yoldu vesaire. Bu da bir iş. Amelelik yapacak olan da lazım ama sanat da lazım. Sanat, ruha hitap ediyor." diye konuştu.

Başbakan Yıldırım, sanat, kültür, şiir, bilim ve teknoloji alanında yenilikçi fikirleri olan gençlere fırsat sağladıklarına dikkati çeken Yıldırım, bu kapsamda 2017 yılı için 54 milyar lira ayırdıklarını bildirdi. Yıldırım, gençlere yönelik destekler kapsamında geçen dönem 8 milyar lira ayrıldığını, daha az gencin bu desteklerden istifade ettiğini hatırlattı.

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı ise, GENÇDES Projesi'nin 2017 yılında 53,6 milyon lira ödenek ile devam edeceğini belirterek, 2023 hedefleri için en büyük kaynağın genç ve dinamik nüfus olduğunu belirtti.

65. Hükümet Programı'nda millete, genç ve dinamik nüfus kaynağını Türkiye'nin uzun soluklu kalkınma yolculuğunda etkin şekilde değerlendirme sözü verdiklerini anımsatan Bakan Nabi Avcı, bugün kültür ve sanat alanında bu sözü yerine getirmeye vesile olacak önemli bir projeyi gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Gençlerin kültürel ve sanatsal faaliyetlere katılımını artırmak amacıyla 2016'da GENÇDES Projesi'ni başlattıklarını hatırlatan Avcı, projenin ilk yılında 91 projeye 8,3 milyon lira destek verilmesinin kararlaştırıldığını ifade etti.

Bu yıl da GENÇDES kapsamında "Eser Üretim Desteği", "Etkinlik ve Proje Desteği" ve "Sanatsal Faaliyet Desteği" başlıklarında destekler verileceğini bildiren Avcı, "GENÇDES Projesi 2017 yılında 53,6 milyon lira ödenek ile devam edecek. 2017 yılında başvurular iki dönem olarak alınacak. Başvuru tarihleri Kültür ve Turizm Bakanlığı web sitesi üzerinden duyurulacak.  GENÇDES Proje başvuruları Kültür ve Turizm Bakanlığı web sitesinden erişilebilen başvuru sistemi üzerinden online olarak yapılacak." diye konuştu.

 

                                                                     
  • 189106,g1jpg.png
             
  • 189110,g5jpg.png
               
  • 189112,g3jpg.png