T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI AFYONKARAHİSAR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

MEHMET TANIR: TÜRKİYE’DE BÜYÜK PROJELERDEN BİRİNİ BAŞLATIYORUZ.


             İl Müdürü TANIR, “İlimizin   Kültürel mirasının korunması, canlandırılması, somut olmayan kültürel mirasın hayata kazandırılması açısından büyük bir proje olan Afyonkarahisar  Merkez Sokak Sağlıklaştırılma ve Uygulama işini firmaya “iş tesliminin” yapılmasından dolayı mutluluk duyuyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ederim.


                    

  • IMG_6991.JPG
                   
  • IMG_6993.JPG
                     
  • IMG_6994.JPG
                     
  • IMG_6996.JPG
                      
  • IMG_6997.JPG
                    
  • IMG_6999.JPG
                         
  • IMG_6996.JPGMEHMET TANIR: TÜRKİYE’DE BÜYÜK PROJELERDEN BİRİNİ BAŞLATIYORUZ.

             İl Müdürümüz Mehmet TANIR “İlimizin kültürel mirasının korunması, canlandırılması, somut olmayan kültürel mirasın hayata kazandırılması, şehrin tarihiyle bağının sürdürülmesi açısından çok önemli olan Afyonkarahisar Merkez Sokak Sağlıklaştırma Uygulamaları kültür alanında Kültür ve Turizm Bakanlığının hayata geçirdiği büyük projelerden biridir.

            Valiliğimiz himayesinde gerçekleştirilen projede, proje hazırlığını Afyonkarahisar Belediyemiz müdürlüğümüzle birlikte hazırladı. Bakanlığımızın gönderdiği ödenekle İl Özel İdaremizle birlikte ihalesi gerçekleştirildi. Afyonkarahisar  ilimize gönderilen ödenekle 28.02.2017 tarihinde  yapılan ihale sonucunda ihaleyi alan firmaya teslim edildi. Bakanlığımız Konya Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğümüz uzmanlarınca kontrolleri ve teknik takibi yapılacaktır.

            İl Müdürü TANIR, Belediye Başkan Yardımcısı Ayfer ÖRTEN, İl Özel İdare Kültürel ve Sosyal İşler Şube Müdürü, Kültür ve Turizm Bakanlığı Konya Rölöve Anıtlar Müdürü, firma patronunun hazır bulunduğu ekip, onarım yapılacak bölgede incelemelerde bulundu, firmaya “yer teslimi, 16.03.2017 tarihinde gerçekleştirildi. “Afyon Merkez Sokak Sağlıklaştırma Uygulama İşi” Kültür ve Turizm Bakanlığının Türkiye’deki büyük projelerinden biri olarak öne çıkıyor.

              Kültür ve Turizm Bakanlığı somut kültürel mirasın korunması ile ilgili çalışmalara devam ediyor.  Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nce İlimiz Kültür ve Turizm Müdürlüğüne gönderilen ödeneklerle İlimiz Merkez Kentsel Sit alanı içerisinde kalan ve Koruma Kurulunca onaylı Koruma Amaçlı İmar Planı doğrultusunda tescilli ve tescilsiz yapılarda basit onarım türünde Sokak Sağlıklaştırma Uygulaması ve Restorasyon çalışmaları Valiliğimizce 2002 yılında başlatılmış 2002-2016 yılları arasında toplam 211 adet konut ve işyerinin cadde ve sokaklara bakan kısımlarda cephe ve çatılarının iyileştirmesi yapılmıştır. Ayrıcı 28 adet taşınmazın ise Rölöve, Restitüsyon ve Restorasyon projeleri yapılarak Koruma Bölge Kurul tarafından onaylanmış bulunmaktadır.Ayrıca Bolvadin ilçe merkezinde 51 adet işyerinin restorasyon çalışması tamamlanarak hak sahiplerinin kullanımına sunulmuştur. İlin tamamında restore edilen kültür varlığı  (tarihi bina) sayısı toplam 262’dır.

             Afyonkarahisar Merkez Kentsel Sit Alanı içerisinde kalan ve Koruma Amaçlı İmar Planı kapsamında Sinanpaşa, Hacıaftal, Yeni cami, Yukarıpazar, Kale, Camikebir, Mevlana, Akmescit ve Tacıahmet Mahalleleri içerisinde yer alan  tescilli ve tescilsiz yapıların  Rölöve, Restorasyon, Kentsel Tasarım, Sokak Sağlıklaştırma Uygulama Projeleri  Afyonkarahisar Belediyesince yaptırılmış olup Eskişehir Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunca onaylanmıştır.

             Proje kapsamında yukarıda isimleri yazılı cadde ve sokaklarda Sokak Sağlıklaştırma Uygulaması  işinin devam edebilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü'nün 2015 yılı bütçesinden İlimiz İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne 9.140.294,00 TL. ödenek gönderilmiş olup  işin ihalesi Valiliğimiz İl Özel idaresi tarafından ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü personellerince 28.02.2017 tarihinde yapılmıştır. 16.03.2017 tarihinde Yüklenici firmaya yer teslimi yapılmıştır. Restorasyon çalışmaları proje kapsamında 3 aks üzerinde toplam 41 adet imar adası içerisinde 185 adet imar parselinde bulunan yapılarda İlimizdeki inşaat sezonunun başlamasıyla başlayacak olup 2019 yılına kadar çalışmalar devam edecektir.

                                    

ÖNCEDEN YAPILAN ÇALIŞMALAR